Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 22 Apr 2021 12:41 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mancare cruda vegan, un videoclip creat de mine pe youtube:)
MesajScris: Sâm, 12 Mar 2011 11:07 pm 
Neconectat
nou venit

Am urcat pe Youtube un mic videoclip despre alimentatia cruda vegan,initial vroiam sa adaug poze, voi adauga si poze, am creat acest clip pt a prezenta cateva din diferitele feluri de mancare pe care le-am preparat ''fara ajutorul focului'' in Geneva, acuma recent in martie, la o conferinta, totul este preparat crud sau marinat iar pt asta am folosit:

- diferite tipuri de legume: morcovi, varza, ridichi, ceapa verde, ceapa normala, dovlecel, castravete, ardei
- diferite tipuri de oleaginoase: nuca, nuca de pecan, migdale, nuca de brazilia, seminte de dovleac,floarea-soarelui si seminte de pin(toate crude iar mai apoi hidratate)
- mai multe tipuri de alge marine comestibile( legume de mare): Nori(utilizate la prepararea de Sushi), Dulse, Laptuci de Mare, Wakame, Kombu Roial, Spaghete de Mare,

- germeni incoltiti bio (sau vlastari): de sfecla rosie, de lucerna, de ceapa, de usturoi, de ridiche, de floarea soarelui, de creson, de fasole-Mung,
- legume marinate prin lacto-fermentatie: fermentare naturala a legumelor prin adaugare de sare marina, suc proaspat extras din varza (nepasteurizat), sau Ume-su (otet de prune, un produs japonez super delicios)
- diferite tipuri de plante aromatice

sper sa va delectati vizual cu acest videoclip ;) in special cei care adora mancarea vegetariana, sau vegan, dar si cei ce consuma carne sper sa se delecteze cu acest clip, voi adauga si poze cu prajituri vegan crud, care nu contin nici ou, nici faina, si nici produse lactate :) dar care sunt delicioase, si de asemenea poze cu Sushi vegetal :)

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mancare cruda vegan, un videoclip creat de mine pe youtu
MesajScris: Dum, 13 Mar 2011 1:39 am 
Neconectat
tânără speranţă

Frumoase decoratii, unele din ele extraordinare si apetisante (das Auge isst mit!= Ochii mananca impreuna cu tine!).
Felicitari!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mancare cruda vegan, un videoclip creat de mine pe youtu
MesajScris: Dum, 13 Mar 2011 7:53 am 
Neconectat
Admin

Arata intr-adevar foarte apetisant. Imi imaginam cu totul altceva despre alimentatia cruda, trebuie sa recunosc.
Astept cu mare interes pozele si poate si retele de sushi vegetal si de prajituri.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 13 Mar 2011 9:50 pm 
Neconectat
nou venit

Kit3surf3r scrie:
Frumoase decoratii, unele din ele extraordinare si apetisante (das Auge isst mit!= Ochii mananca impreuna cu tine!).
Felicitari!

mersii Kit3surf3r, da sunt delicioase, mai ales daca se mai adauga si un sos preparat din plante aromatice si seminte germinate, sau un sos din avocado :) sosul este esential intr-o astfel de alimentatie, deoarece nu toate persoanele vor manca ceva crud fara sa aiba langa un sos delicios

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 13 Mar 2011 10:20 pm 
Neconectat
nou venit

Ana scrie:
Arata intr-adevar foarte apetisant. Imi imaginam cu totul altceva despre alimentatia cruda, trebuie sa recunosc.
Astept cu mare interes pozele si poate si retele de sushi vegetal si de prajituri.

Sigur Ana , voi adauga si poze cu prajituri si sushi vegetal, va dura un pic deoarece cum eu nu sunt dupa prajituri va trebuii sa le prepar la un alt eveniment in curand, pt retete e mai diferit deoarece e nevoie si de cateva ustensile si aparate pt aceasta reteta si un pic de experienta :), dar daca iti place sa gatesti nu va fii deloc greu, asta e cert, poate organizez si un sushi vegetal sau prajitura cruda party daca vor fii persoane interesate :) si in felul acesta vor cunoaste si alte persoane ca, alimentatia cruda vegan poate fii si delicioasa si interesanta :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 19 Mar 2011 7:41 pm 
Neconectat
nou venit

As avea o rugaminte la persoana care mi-a trimis un mesaj privat in legatura cu unele retete daca poate sa imi lase o adresa de e-mail pt a contacta, deoarece am incercat sa raspund mesajului dar cred ca nu este activata mesageria privata si nu pot trimite mesaj . Multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 20 Mar 2011 1:19 am 
Neconectat
nou venit

Asa cum am promis voi adauga 2-3 poze cu prajituri vegetale crude preparate la o persoana, marimea pozelor este mica, nu am putut adauga in marimea naturala, sushi vegetal va urma :) , iar mai apoi si spaghetii vegetal crud,

Prajiturile sunt preparate intr-un mod crud: fara adaugare de produse lactate, fara ou si fara faina, persoanele care sunt alergice la produse lactate , ou sau gluten sigur vor fii incantate

- baza aluatului pt prajitura cruda este facuta integral din seminte oleaginoase, hidratate inainte cateva ore in apa calduta, iar mai apoi mixate
- crema: preparata in totalitate din produse vegetale, diferite fructe uscate hidratate,seminte de pin, de asemenea din lapte de migdale crud, din crema de ovaz, si seminte de in hidratate, aceste seminte hidratate actioneaza ca si un gelifiant natural
- nu am adaugat frisca !!, :)

stiu, pt majoritatea persoanelor le va fii greu sa creada cum se poate realiza o prajitura numai din ingrediente crude vegetale, iar ceea ce vroiam sa subliniez este faptul ca aceste prajituri vegetale crude bat de departe gustul prajiturilor traditionale iar calitatea nutritionala este net superioara :)

pt a decora aceste prajituri fiecare persoana poate sa isi lase imaginatia libera :), in ceea ce priveste prepararea prajiturilor crude vegetale si eu mai am inca de invatat, imi doresc si cu siguranta voi devenii cel mai bun in prepararea acestor delicii vegetale crude :hoo:. nu este intotdeauna asa de usor in procesul de preparare dar prin practica se ajunge catre perfectiune:)

sper sa va placa :)

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 10 Apr 2011 10:35 am 
Neconectat
nou venit

Am adaugat din nou cateva poze. ceea ce am preparat recent, cateva feluri cu mancare cruda vegetala, si de asemenea un fel de chips-uri crude :) , de asemenea sushi vegetal un deliciu, si cateva prajiturele crude vegetale, au fost delicioase:)

voi adauga in curand si poze cu supa vegetala cruda, si bineinteles alte preparate crude :)

Imagine

Imagine

avocado umplut cu o salata de alge marine
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

mancarea preparata in Geneva

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

crackers vegetal :hoo:

Imagine

in aceasta poza sunt ingredientele pt sushi vegetal, iar restul pozelor sushi vegetal, preparat si cu orez fiert dar si cu un pateu vegetal crud :)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

iar aici cateva prajiturele crude :hoo:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Ultima oară modificat de Pavel pe Dum, 10 Apr 2011 11:28 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 10 Apr 2011 12:56 pm 
ca poze arata bine.. ca gust.. tot clorofila e.... :ymdevil:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 10 Apr 2011 11:22 pm 
Neconectat
nou venit

raduvd scrie:
ca poze arata bine.. ca gust.. tot clorofila e.... :ymdevil:

iar de clorofila avem nevoie zilnic :hoo: , nu stiu daca tu radule ai gustat asa preparate dar cu siguranta si gustul este pe masura pozei, sunt delicioase si o mancare usor asimilabila, acuma sigur gusturile nu se discuta, iar obisnuinta de a manca totul fiert, prajit, etc... poate face o mare diferenta intre ceea ce ne place sau nu ca si mancare fie ca arata bine sau nu :), mai ales daca unele persoane au evitat clorofila precum pisica & apa :pirate:

iar pozele sunt in exclusivitate, in felul acesta fiecare persoana de pe forum poate vedea sau gusta vizual ce inseamna o mancare cruda sau cum ai zis tu radule clorofilata :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Apr 2011 7:35 am 
n-am gustat insa.. stii? eu trebuie sa dau lapte.....:D deci furajele nu prea imi sunt de folos....
in concluzie, pascutul nu e pentru mine :D
stiu.. sunt incisiv dar :D nu ma pot abtine :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Apr 2011 8:40 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Citat:
mancare usor asimilabila

In asteptarea urmatoarei etape evolutionare, specia umana in starea sa actuala nu digera celuloza.

Citat:
iar de clorofila avem nevoie zilnic

Ah da, asta este ultima ametzeala la moda pe toate siturile de "mâncare sanatoasa", cu efecte anti-cancerigene, purificante, anti halitoza, dezodorizeaza intestinul (ha ha!), purificarea sângelui etc etc (înca putin si ajung la tinerete fara batrânetze). Clorofila: 1g per kg de iarba / frunze. Care gram este continut în stare legata în interiorul celulelor vegetale. Succes la pascut.

N.B. Nu ma leg de partea "bucatarie pura", arata foarte bine. Dar mai usurel cu pseudo-stiinta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Apr 2011 9:13 am 
Neconectat
nou venit

Doar o glumita ...

Doi batranei mor si ajung in rai. Ea se uita imprejur si se tot mira incantata: - Uite dragule ce frumos e aici, uite ce curat, ce lumina, ce culori, ce muizca... e cu adevarat paradis!!!
- Da? si cand ma gandesc ca puteam sa ajungem de acum 10 ani daca nu m-ai fi batut atat la cap cu mancatul sanatos! :-)

( nu te supara Pavele )

Cel mai frica imi e de FRICA insasi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Apr 2011 10:08 am 
Shorrick scrie:
Citat:
mancare usor asimilabila

In asteptarea urmatoarei etape evolutionare, specia umana in starea sa actuala nu digera celuloza.

...si io care eram convinsa ca celuloza te ajuta sa faci caca. :-??

Citat:
iar de clorofila avem nevoie zilnic

Nashpa!!!!!!!!!!!! Catelu' meu a inteles mesajul si s-a aruncat la mancat iarba din fata blocului!

Shorrick scrie:
Ah da, asta este ultima ametzeala la moda pe toate siturile de "mâncare sanatoasa", cu efecte anti-cancerigene, purificante, anti halitoza, dezodorizeaza intestinul (ha ha!), purificarea sângelui etc etc (înca putin si ajung la tinerete fara batrânetze). Clorofila: 1g per kg de iarba / frunze. Care gram este continut în stare legata în interiorul celulelor vegetale..

:-? :-? :-? :-? :-? ...cam mult furaj . :ymsick:

Shorrick scrie:
Succes la pascut.

3:-O 3:-O 3:-O
:-l

Am auzit de noutati "gourmandes" la McDO! Care vine? :ymparty: :ymparty: :ymparty:

Shorrick scrie:
N.B. Nu ma leg de partea "bucatarie pura", arata foarte bine.

...adevarat.
Da' tot un peste pe gratar cu mujdei de usturoi imi "zice mai mult"! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Apr 2011 10:10 am 
Virginia Gaus scrie:
Doar o glumita ...

Doi batranei mor si ajung in rai. Ea se uita imprejur si se tot mira incantata: - Uite dragule ce frumos e aici, uite ce curat, ce lumina, ce culori, ce muizca... e cu adevarat paradis!!!
- Da? si cand ma gandesc ca puteam sa ajungem de acum 10 ani daca nu m-ai fi batut atat la cap cu mancatul sanatos! :-)

perfect de acord cu batranelu' !!!
:ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Apr 2011 11:37 am 
Neconectat
Admin

Chestia asta cu mancatul sanatos e ca si cu economia, sau fotbalul: toti se pricep la dat sfaturi dar nu se vede nici un rezultat concret. Pai nu mai bine facem sport?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Apr 2011 12:34 pm 
Soterro scrie:
Chestia asta cu mancatul sanatos e ca si cu economia, sau fotbalul: toti se pricep la dat sfaturi dar nu se vede nici un rezultat concret.?

Putem adauga si politica? ;)
Soterro scrie:
Pai nu mai bine facem sport?

...bineinteles ca-i mai bine.
:ymsigh: :ymsigh: :ymsigh:
(totu'i sa iti.... intaresti motivatia :ymtongue: ).

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Apr 2011 1:59 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Chestia asta cu mancatul sanatos e ca si cu economia, sau fotbalul: toti se pricep la dat sfaturi dar nu se vede nici un rezultat concret. Pai nu mai bine facem sport?

Din pacate "vegan"-ismul pur si dur genereaza un rezultat foarte concret - anemie pernicioasa din cauza lipsei vitaminei B12 în regimul alimentar. Formele grave au si simptome neurologice, care pot fi ireversibile. Deci clar, mai bine facem sport...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Apr 2011 7:54 pm 
Neconectat
nou venit

Virginia Gaus scrie:
( nu te supara Pavele )

nu ma supar deloc :)

am dorit sa expun un pic din mancarea cruda, sa informez, sa prezint si altceva in afara de ''deseuri alimentare'', totul prajit fiert, etc, o calitate superioara a mancarii pe care sigur majoritatea celor de pe forum nu au de unde gusta :). iar unele persoane trolli redutabili nu mai mentionez, care fac caterinca la majoritatea subiectelor, incearca mereu sa creeze un conflict virtual, ei uite aici nu tine ;) , ei se cred superiori, incearca sa iasa in evidenta, oricum ar fii nu va hranesc troll-ilor ;)

voi continua sa adaug si alte poze in privinta acestei alimentatii, sa informez intr-o anumita masura, cu siguranta unele persoane vor utiliza aceste informatii intr-un sens bun iar alte persoane vor cauta doar subiect de troolllisssmmm...

Shorrick scrie:
Din pacate "vegan"-ismul pur si dur genereaza un rezultat foarte concret - anemie pernicioasa din cauza lipsei vitaminei B12 în regimul alimentar. Formele grave au si simptome neurologice, care pot fi ireversibile. Deci clar, mai bine facem sport...

din nou un subiect veritabil de trollism, afirma si el unele chestii pe care nu le-a testat, nu a incercat niciodata mancarea cruda, etc, si hopa el stie totul... bineinteles sunt cazuri extreme(rar) dar asta nu are legatura cu vegan-ismul, ci mai degraba cat mananca persoana respectiva si ce mananca in alimentatia vegan, vegetariana, sigur daca se mananca numai o salata sau niste legume si nu consuma si proteine vegetale sau seminte germinate etc, cu siguranta nu le va fii bine, si bineinteles efortul pe care il depun, cunosc persoane care mananca, carne, oua lapte aproape orice si au anemia mare, aici nu mai tine faza cu B12, si de asemenea cunosc cazuri de persoane bulimice care sau recuperat complet in urma acestei alimentatii cu sprouts(seminte germinate) alge marine, suc din grau incoltit, dar oricum spor la pascut citate de pe sfantul google :hoo: si la troll-it ;)

Ultima oară modificat de Pavel pe Lun, 11 Apr 2011 8:37 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Apr 2011 8:30 pm 
OFFTOPIC

Sezi bland, Pavele! :)
Nu aperi un concept atacand persoane ! Cel mult dai dovada de slabiciune in argumentatie...

In alta ordine de idei, cred ca cei mai multi dintre noi mancam "deseuri alimentare" asa cum spui tu, iar dupa ultimul tau post cred ca vom continua s-o facem, chit ca mai cochetam cu ideea "vegan". Nu de alta dar se pare ca "veganismul" coboara pragul de agresivitate la subiecti. ;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Apr 2011 8:49 pm 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
OFFTOPIC

Sezi bland, Pavele! :)
Nu aperi un concept atacand persoane ! Cel mult dai dovada de slabiciune in argumentatie...

In alta ordine de idei, cred ca cei mai multi dintre noi mancam "deseuri alimentare" asa cum spui tu, iar dupa ultimul tau post cred ca vom continua s-o facem, chit ca mai cochetam cu ideea "vegan". Nu de alta dar se pare ca "veganismul" coboara pragul de agresivitate la subiecti. ;)

tot OFFTOPIC :) , Luminita nu inteleg de ce tocmai tu ai raspuns :), nu m-am adresat tie :) , si nu apar nici un concept, am dorit doar sa prezint ceva interesant si in acelasi timp placut, dar am observat de o buna perioada de timp troll-ismul pe forum infloreste din cauza primaverii si prinde aripi :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Apr 2011 9:04 pm 
Neconectat
nou venit

Pavele totul arata pur si simplu minunat! Nu stiu cum or fi la gust ,mi-ar placea sa incerc.Felicitari si iti multumesc pentru faptul ca ne-ai aratat si noua rodul muncii tale.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Apr 2011 9:33 pm 
Nutica scrie:
Pavele totul arata pur si simplu minunat! Nu stiu cum or fi la gust ,mi-ar placea sa incerc.Felicitari si iti multumesc pentru faptul ca ne-ai aratat si noua rodul muncii tale.

Subscriu! Totul pare sanatos si apetisant, culorile astea sunt o incantare... :ympeace:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Apr 2011 10:56 pm 
Neconectat
nou venit

Nutica scrie:

lemon_cake scrie:
Subscriu! Totul pare sanatos si apetisant, culorile astea sunt o incantare... :ympeace:

Multumesc Nutica si lemon_cake, de asemenea si celor ce critica :hoo:, o multumire e ca si o ploaie calda de primavara, o critica e precum un dus rece de toamna :hoo:, dar si ea sanatoasa, intr-adevar este si sanatos delicios si plin de culoare, eu de exemplu sunt foarte selectiv in privinta preparatelor si a culorilor pe care le regasesc in aceste preparate, cred ca fiecare persoana apreciaza o mancare plina de culoare, ne mai hranim si vizual, iar aceste preparate sunt numai o mica parte din totalul de preparate crude vegan, pt data viitoare voi prepara spaghete crude vegetale(fara ou sau faina :) ) plus un sos delicios, si de asemenea o prajitura cruda mit Zitrone :), si pe parcurs placinta cruda vegetala :), in aceasta alimentatie cruda se pot prepara alternative la retetele traditionale, si daca tot venii vorba de retete traditionale voi incerca sa recreez celebrii mititei de aceasta data vegan crud:)) si bineinteles binecunoscutele sarmale in mod crud vegan,

de asemenea voi prezenta cateva seminte pe care le germinez, poze mai in detaliu, si bineinteles denumirea fiecarei seminte

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Apr 2011 11:41 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
se pare ca "veganismul" coboara pragul de agresivitate la subiecti. ;)

Lipsa vitaminei B12 chiar are astfel de efecte :) iar ca lipseste din alimentatia vegana iarasi e binecunoscut (de aici plasturii cu B12).

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]