Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 30 Mai 2020 11:42 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum as putea imatricula masina mea in romania din elvetia?
MesajScris: Joi, 31 Mar 2011 3:58 pm 
Neconectat
nou venit

Va salut,
Am o intrebare si eu care imi da bataie de cap in ultima vreme...
Am si eu o masina aici de care m-am folosit si acuma as vrea sa o vand in ro, insa acolo trebuie imatriculata
dati-mi si mie o parere cam care sunt demersurile pentru acest lucru...
unde trebe sa merg cum trebuie sa procedez si ce este de facut.
Va multumesc si transmit salutari celor ce ma ajuta in acest raspuns.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cum as putea imatricula masina mea in romania din elveti
MesajScris: Joi, 31 Mar 2011 5:53 pm 
Informatiile nu par a fi chiar de ultima ora. Sper totusi ca va sunt utile! :)

http://www.calauzitorul.com/2008/07/cum ... arata.html
http://www.autobizz.ro/taxa-inmatriculare.php
http://www.expertasig.ro/procedura-inma ... e-auto.php
http://www.inmatriculari-masini.ro/inma ... masini.php (acesta este un intermediar)

Succes!

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cum as putea imatricula masina mea in romania din elveti
MesajScris: Vin, 01 Apr 2011 10:06 am 
N-ar fi mai bine sa efectuati intai vanzarea(cu numere de Ch) iar cumparatorul sa se ocupe de inmatriculare in Ro? S-ar evita o cheltuiala, tinand cont de faptul ca acesta trebuie oricum sa radieze masina si s-o inmatriculeze pe numele sau...
"Art. 18
(1) Radierea din evidenta circulatiei a vehiculelor se face la autoritatea care a efectuat inmatricularea si inregistrarea, astfel:

■la cererea proprietarului
■la trecerea vehiculelor in proprietatea altei persoane...." (http://www.inmatriculari-masini.ro/legi ... culari.php)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 01 Apr 2011 8:37 pm 
Eu am cumparat pentru o prietena, acum 2 ani, o masina... de aici, de la un garaj. Am platit la garaj dupa care am mers la Politia Rutiera, pare-mi-se, pentru radiere si preluare numere provizorii (cu care se poate circula in Ro pana la inmatriculare). Cam asta e treaba IN Elvetia.
Cu Romania, e alt tambalau. Cel putin acum doi ani (daca nu ai pile la vama, evident) se percepeau taxele in functie de capacitatea motorului, emiterea de ....cum se cheama alea....knoxe?... (si aici e cu cantec pentru ca desteptii de romani cer nu stiu ce dovada scrisa pe care elvetienii, din principiu, NU o au trecute in acte...masinile de aici incadrandu-se aproape in majoritate in limita normala de emitere a gazelor), de anul inmatricularii si nu mai stiu ce dracu de chestii le trebuie romanilor...

In fine... ideea e ca.. pe teritoriul marmotian, lucrurile merg repede si ok... Cum am spus, cu inmatricularea in Romania... e alta bataie de cap!

Mult succes si eventual anunta-ne cum merg treburile ACUM din punctul asta de vedere!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 02 Apr 2011 5:19 pm 
Neconectat
nou venit

AbraMack scrie:
Eu

Intradevar o inscriere pentru un autovehicol in ro este o arta, trebuie sa
ai o pasiune pentru asa ceva...
inainte de a ma ingropa in documente am hotarat sa platesc aici asigurare
mai scumpa si sa circule parinti mei cu numere de elvetia si sa fie totul
bine...
cu toate ca este dezamagitor asa un tarabum pentru a inscrie o masina
acolo...
Totusi transmit un salut drag si multumesc mult

am cumparat pentru o prietena, acum 2 ani, o masina... de aici, de la un garaj. Am platit la garaj dupa care am mers la Politia Rutiera, pare-mi-se, pentru radiere si preluare numere provizorii (cu care se poate circula in Ro pana la inmatriculare). Cam asta e treaba IN Elvetia.
Cu Romania, e alt tambalau. Cel putin acum doi ani (daca nu ai pile la vama, evident) se percepeau taxele in functie de capacitatea motorului, emiterea de ....cum se cheama alea....knoxe?... (si aici e cu cantec pentru ca desteptii de romani cer nu stiu ce dovada scrisa pe care elvetienii, din principiu, NU o au trecute in acte...masinile de aici incadrandu-se aproape in majoritate in limita normala de emitere a gazelor), de anul inmatricularii si nu mai stiu ce dracu de chestii le trebuie romanilor...

In fine... ideea e ca.. pe teritoriul marmotian, lucrurile merg repede si ok... Cum am spus, cu inmatricularea in Romania... e alta bataie de cap!

Mult succes si eventual anunta-ne cum merg treburile ACUM din punctul asta de vedere!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Apr 2011 11:01 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Citat:
Intradevar o inscriere pentru un autovehicol in ro este o arta, trebuie sa
ai o pasiune pentru asa ceva...
inainte de a ma ingropa in documente am hotarat sa platesc aici asigurare
mai scumpa si sa circule parinti mei cu numere de elvetia si sa fie totul
bine...
cu toate ca este dezamagitor asa un tarabum pentru a inscrie o masina
acolo...
Totusi transmit un salut drag si multumesc mult

Presupun ca numerele si asigurarea sunt pe numele dumneavoastra... si presupun ca nu ati mentionat pe polita ca de fapt parintii sunt soferii în fapt... caz în care asigurarea nu va plati nimic la accident pentru ca polita se considera nula (pentru ca este bazata pe informatii voit eronate ).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Apr 2011 11:54 am 
Neconectat
tânără speranţă

Parca s-a mai discutat pe forum chestia cu asigurarile. Nu mai gasesc topicul...Stiu insa ca am ramas cu o nelamurire. Cum poate demonstra asigurarea ca masina este permanent in folosul parintilor? Se specifica undeva ca nu ai voie sa imprumuti masina?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Apr 2011 1:02 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Citat:
Parca s-a mai discutat pe forum chestia cu asigurarile. Nu mai gasesc topicul...Stiu insa ca am ramas cu o nelamurire. Cum poate demonstra asigurarea ca masina este permanent in folosul parintilor? Se specifica undeva ca nu ai voie sa imprumuti masina?

Nu se specifica nicaieri ca nu ai voie sa împrumuti masina. In schimb la contractarea politei, scrie acolo în contract numele detinatorului / utilizatorului principal.

Cum ar putea sa demonstreze ca este în folosul parintilor? Pai foarte simplu, te întreaba cum se face ca nu ai fost tu la volan, si când si in ce conditii le-ai dat masina (mai ales daca accidentul e în strainatate). 99% din asiguratzi o sa spuna pe fata pai e asigurata pe numele meu, dar am dat-o parintilor (pentru ca nu stiu ce-i paste). Mai ales daca exista un raport de politzie facut la accident (unde probabil parintii cu pricina nu o sa se gândeasca sa declare "pai doar mi-a lasat-o copilul acum câteva zile").

Pentru cei 1%, asigurarea o sa se uite la chestii de genul "mai are o alta masina in utilizare" / "a trecut masina accidentata revizia tehnica în mod regulat" / "a facut antipoluarea în mod regulat" / "a schimbat uleiul regulat (si UNDE?)"... pâna gaseste ceva cu care sa te înfunde.

Scopul lor e sa plateasca minimum posibil sau deloc - pe mine au încercat sa ma abureasca la un accident în Elvetia la care a) exista raport de politie si b) raportul ala stabilea clar ca am 0% vina; în ciuda raportului voiau sa platesc 50% din cheltuieli. La un accident în strainatate, vai de tine daca nu esti în regula. Ei au timp si resurse nelimitate.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Apr 2011 4:59 pm 
Citat:
Cum ar putea sa demonstreze ca este în folosul parintilor? Pai foarte simplu, te întreaba cum se face ca nu ai fost tu la volan, si când si in ce conditii le-ai dat masina (mai ales daca accidentul e în strainatate). 99% din asiguratzi o sa spuna pe fata pai e asigurata pe numele meu, dar am dat-o parintilor (pentru ca nu stiu ce-i paste). Mai ales daca exista un raport de politzie facut la accident (unde probabil parintii cu pricina nu o sa se gândeasca sa declare "pai doar mi-a lasat-o copilul acum câteva zile").

Si cum zice o vorba din popor, minciuna are picioare scurte... :p

Connex, poti imprumuta masina, insa daca se intampla ceva, pt. ca nu-ti poti trece toate neamurile si prietenii in asigurare, e pe riscul tau. Sau al lor, daca e sa fie "fair".. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 06 Apr 2011 6:01 am 
Neconectat
nou venit

Eu zic ca daca se merge pe cale legala este cel mai corect voi ce ziceti?
sunt si in astea niste chiesti in care m-am interesat...
si anume Versicherung für Fremndlenker care intra in asigurarea de la Hausratversiherung, care aia e obligatorie in elvetia
pentru cei ce nu o au este indicat sa si-o faca cat mai repede...
ceea ce eu o sa o fac si pentru tatal meu ;) eu va salut cu drag

lemon_cake scrie:
Citat:

Si cum zice o vorba din popor, minciuna are picioare scurte... :p

Connex, poti imprumuta masina, insa daca se intampla ceva, pt. ca nu-ti poti trece toate neamurile si prietenii in asigurare, e pe riscul tau. Sau al lor, daca e sa fie "fair".. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 06 Apr 2011 6:31 am 
marius2001p scrie:
Eu zic ca daca se merge pe cale legala este cel mai corect voi ce ziceti?
sunt si in astea niste chiesti in care m-am interesat...
si anume Versicherung für Fremndlenker care intra in asigurarea de la Hausratversiherung, care aia e obligatorie in elvetia
pentru cei ce nu o au este indicat sa si-o faca cat mai repede...
ceea ce eu o sa o fac si pentru tatal meu ;) eu va salut cu drag

Ghici ghicitoarea mea. :lol: Evident ca pe cale legala e nu doar "mai corect", ci si mult mai simplu. Te scuteste de alte probleme pe viitor.
Calea legala ar fi sa inmatriculezi masina in Romania, zic eu...(asta pt. ca nu vad cum ar functiona asigurarea in cazul de fata, dar daca tu zici ca exista variante, asa o fi) Nu-ti trebuie pasiune pt. asta, ci doar mai multa rabdare decat de obicei.
Bafta! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 06 Apr 2011 3:20 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Realitatea ne spune ca inmatricularea in Romania poate fi jenanta in unele situatii. Cand ai o masina ''veche'' si taxa de prima inmatriculare este cel putin dublul sumei platite pe masina, te gandesti de doua ori. La o masina ieftina as inclina sa o pastrez inmatriculata aici chiar si cu riscul reprezentat de asigurare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 06 Apr 2011 3:39 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Am gasit si articolul asta pe site-ul asociatiei asiguratorilor din Elvetia

Accident avec une auto empruntée – qui doit payer ?
L.S., Lausanne – J’ai emprunté la voiture de mon voisin pour aller chercher mon fils à l’aéroport. En route, j’ai causé un accident. Qui doit assumer ce sinistre ?

L’assurance responsabilité civile (RC) véhicule à moteur de votre voisin réglera les dégâts causés à un tiers. Votre voisin subira éventuellement une perte de bonus. Le supplément de prime qui en découle est en principe pris en charge par votre assurance RC privée. Vous êtes responsable du dommage causé au véhicule de votre voisin. Vous pouvez vous protéger des conséquences financières de l’accident en incluant dans votre couverture RC privée, pour une prime modique, le risque résultant de l’emploi occasionnel d’une voiture empruntée. Votre assureur se chargera alors des frais de réparation de l’auto de votre voisin, sous déduction de la franchise convenue.

Inclure la couverture d’une auto empruntée

Si votre voisin a conclu une assurance casco complète, celle-ci prendra en charge les dégâts subis par le véhicule, sous déduction de la franchise convenue et au risque d’une perte de bonus. Votre assurance RC privée couvrira alors ces coûts, mais toujours à condition que vous ayez inclus dans votre police l’emploi occasionnel d’un véhicule appartenant à un tiers.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]