Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 07 Aug 2020 1:58 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Firmă de curățenie. Sfaturi...sugestii?
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 9:51 am 
Neconectat
Admin

Cosmin scrie:
firma de mutat ne-a cerut mai mulţi bani
Aici a intrat Hausrat nu Rechtsschutz :) ...nu?
Cosmin scrie:
o problemă cu contractul de creşă cu un şef nenorocit

Ok aici da, e Rechtsschutz. Dar au facut ceva mai mult decat o scrisoare de amenintare? Vezi cazul de mai jos, am senzatia ca inafara de asta (o scrisorica cu antet) nu sunt dispusi sa faca.

Ce a fost la noi aiurea - duduia ce a tratat cazul habar n-avea si a zis ca nu e problema lor, i-am aratat textele de contract si lege si atunci a zis ca nu sunt sanse, i-am dat exemple de practica judiciara si nu a mai raspuns, dupa insistente iarasi a zis ca nu sunt sanse, iarasi i-am aratat exemplele dupa care iar n-a raspuns, i-am cerut alt avocat si a zis sa ni-l platim singuri, i-am aratat AVB (contractul) unde scrie de tribunal si iar n-a raspuns, si pana la urma a trecut termenul de depunere a plangerii si am ramas cu cazu-n brate. Am mai sarit niste etape dar pe scurt asta e - ii doare la pedala de ce spui tu, daca n-au CHEF sa trateze ceva nu trateaza si gata. Zic "chef" pentru ca o motivare a refuzului n-am primit niciodata. Cazul celalalt nu-l descriu ca nu-i al meu, domeniul a fost altul insa pasii au fost exact la fel.

Ce recomand deci? Dupa cazul nostru am facut un test - am trimis la toate firmele din Comparis un "caz de test" si i-am intrebat daca ar suporta cazul asta. SINGURII care ne-au raspuns dovedind ca au si citit cazul (ba chiar telefonic) au fost Protekta. Bineinteles ca asta nu garanteaza nimic dar oricum impresia a fost mult mai buna. Ma rog, ideal ar fi sa-ti poti alege si propune singur avocatul, chiar si Comparis zice asta, insa nu inteleg de ce o zice fiindca nici una din asigurarile din Elvetia nu pare sa ofere aceasta posibilitate.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 10:18 am 
Neconectat
Admin

Soterro scrie:
Cosmin scrie:
firma de mutat ne-a cerut mai mulţi bani
Aici a intrat Hausrat nu Rechtsschutz :) ...nu?

Nu, a fost firma de protecţie juridică pentru că s-a întâmplat ca firma de mutat să fi venit cu o oră mai devreme decât i-am anunţat şi au avut pretenţia să plătim şi ora respectivă. Plus nişte mobilă zgâriată în timpul mutării.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 10:33 am 
Neconectat
membru de bază

Citat:
Au trecut două luni și cauțiunea noastră.... pauză... Am sunat luna trecută, după luna LEGALĂ, și ne-au spus că așteaptă facturile pentru ce a fost înlocuit în apartament...

Banca, nu da "drumul" la banii depusi - cautiune- decat atunci cand primesc ok-ul proprietarului apartamentului. (sau a firmei imobiliare ). CAutiunea de altfel este si o suma care nu se impoziteaza. ( ca o paranteza la actele ce le depui anual pt impozit )

Daca predarea apartamentului s-a facut cu semnatura, deci predarea respectiv primirea a avut loc, suna la ei, si spune-le in termen URGENT sa de-a ok-ul bancii de returnare a cautiunii.

Daca nu te descurci, da-mi un MP si un nr de tel si sun eu pt tine.

p.s din ce ai scris tu in paragraful initial, acele mici "inlocuiri" le-ai suportat tu deja. Altele, daca au fost facute DUPA semnare, nu e treaba TA ! Apoi, mai exista o clauza de "folosire"....insa nu stiu cati ani ai stat in acel apartament si care sunt reglementarile in cantonul Zürich. In Luzern sunt pt unele chestii 5 ani, pt parchet 10, pt pereti 8.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 10:40 am 
Neconectat
membru de bază

Si un sfat valabil pt toti:

la predare, primire de apartamente, daca aveti o persoana care va poate insoti, vorbitoare buna a limbii cantonului in care locuiti + cu cetatenia elvetiana, apelati sa va insoteasca in acea zi de predare-primire.

E uimitoare schimbarea de atitudine care are loc....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 12:23 pm 
AbraMack scrie:
Nah, dragii mei... și ne mutarăm... O fo și firma de curățenie... toate bune... adicătelea, vine vorba....

La predarea cheilor au fost prezenți, în ordinea importanței: Tanti de la firma X, viitorii ocupanți, nenea de la firma de curățenie (un tip super-fain și calm ca un majordom englez) și noi - de-acum - exșii. So, de cum au intrat în apartament, tanti de la firma X, foarte acră și sumbră, s-a repezit în bucătărie, în fața unui suport de șervețele prins în perete și a răcnit: Ce-i cu ăsta aici? Ăsta nu are ce căuta aici! De ce ați lipit ăsta pe perete? Ăăăăăăă ... Doriți o cafea cu valium? Am scos lista de predare (sau cum dracu o cheamă?) și i-am arătat că ĂSTA fusese acolo. Nu-i bun, trebuia luat jos! Serios? Unde scrie? Păi nu scrie niciunde dar trebuia să știm... A-ha... bun, o să știm data viitoare.
Noii locatari, un cuplu indiano-nu știu ce... în aparență oameni simplii au început să dea ochii peste cap. Parchetul e zgâriat... De la câinele dvs? NU! Așa era înainte, scrie în acte... Ușile nu sunt albe. Într-adevăr, nu sunt. Sunt beige! Ați auzit de culoarea asta? Sunt CURATE și beige (sau bej...treabă de pronunție)...ok... au mai găsit câteva pete de calc pe robineți...a rezolvat nenea de la firma de curățenie, care era pe-acolo... La un moment dat, doamna indiancă s-a uitat pe gaura cheii de la ușa sălii de baie și a spus... e praf înăuntru! Am crezut că fac atac de cord instant! Omul-clean a luat aspiratorul și i-a aspirat indiancei dorința de a găsi noduri în papură... Altceva? O, da... un șurub de la capacul de toaletă nu ține bine... Ok, plătim! Rezumat: o tavă de cuptor (care nu a existat vreodata), un șurub de la capacul toaletei și un șurub de la coșul de gunoi (a se plăti coșul integral), trebuie plătite 100%.

Au trecut două luni și cauțiunea noastră.... pauză... Am sunat luna trecută, după luna LEGALĂ, și ne-au spus că așteaptă facturile pentru ce a fost înlocuit în apartament... :-ss ~x(

Aș vrea să vă întreb, aveți idee ce se poate face?
Adică tre să îi pistonez cu telefoane sau stau cuminte, pe curu meu, să nu îi enervez și să mă mai țină încă șase luni fără cauțiune?
:!!

M-a amuzat teribil (stiu, nu e momentul.. :ymblushing: ) cucoana indianca... Acum vad sensu' SVP-ului, cu astia voi vota cand o fi si o fi. :mrgreen: Glumesc. :mrgreen:

Ce scrie in contract, in termen de cate luni sunt obligati sa restituie cautiunea? Daca nu scrie nimic si nici nu gasesti un art. de lege care specifica asta, suna-i enervant de des si chiar "ameninta" ca iti cauti un avocat.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 12:36 pm 
Neconectat
nou venit

AbraMack scrie:
Aș vrea să vă întreb, aveți idee ce se poate face?
Adică tre să îi pistonez cu telefoane sau stau cuminte, pe curu meu, să nu îi enervez și să mă mai țină încă șase luni fără cauțiune? :!!

In cazul nostru a durat 3 luni pana am primit cautiunea inapoi. Despre ce agentie imobiliara este vorba in cazul tau ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 12:39 pm 
Neconectat
membru de bază

Citind postarea ta, eu acum am realizat ca predarea s-a facut in prezenta "noilor".

Cateva idei:

1.Noii chiriasi, NU AU CE CAUTA in apartament in timpul in care "vechii" predau apartamentul !!!!
Noii, au voie sa intre in apartament DOAR - daca vechii accepta, sau daca cheile au fost predate = hartia de predare semnata de proprietar !!

2. Proprietarii ( fie persoane fizice, fie juridice - caz firma imobiliara-) au si vor avea mereu in intentie sa-si repare pe ici pe colo apartamentul pe banii "vechiului" chirias sau a asigurari acestuia. Din acest motiv, la preluarea unui nou apartament, FACUTI OCHIII MARI de tot, notat TOATE chichitzele, chiar de par penibile, si...daca este ceva mai vizibil- ex la mine pe hol e sparta faianta- facut poza cu data.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 12:43 pm 
Neconectat
Admin

GIN scrie:
1.Noii chiriasi, NU AU CE CAUTA in apartament in timpul in care "vechii" predau apartamentul !!!!

Mie mi s-a întâmplat asta, de fiecare dată când m-am mutat, pe considerentul că am predat apartamentul înainte de termenul din contract (găsit chiriaş ulterior). Nu am motive să cred că a fost o chestie forţată din partea administratorului.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 12:44 pm 
Giorgia,

Ok'ul proprietarului, al firmei si al viitorilor chiriasi a fost dat in momentul in care au semnat (si ei, si noi) ca totul e in regula, exceptie facand cele 3-4 defecte minore...
Doamna de la agentie, pe care o sunam o data pe luna, ne-a zis foarte calm... ca... o sa ne primim cautiune dar, ce vrem, a fost perioada de vacante... Pai mama ma'sii astia chiar fac ce si cum vor cu oamenii? Adica, eu daca nu imi platesc facturile primesc rapeluri iar dupa doua luni sunt pasibila de pedeapsa si ei?

Cotzo: PRIVERA se numeste firma cu pricina... trei luni, zici... hm... mama lor de hoti

LemonCake: in conctract nu scrie nimic iar Doamna Bitter, la predare ne'a promis ca se vor misca rapid - undeva la o luna - deoarece apartamentul a fost... ok...

Imi vine sa imi cumpar bazooka...sau Kalasnikov sau... sau....rabdare...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 12:45 pm 
GIN,

Too late..n-am facut poze, desi am gasit si eu cate ceva. Si ai dreptate, unde naiba s-a mai pomenit ca noii chiriasi sa fie de fata cand se preda apartamentul...asta e un abuz! Ar trebui refuzat asa ceva. Sa vina cu legea in mana unde scrie ca noii chiriasi (eventual cu fitze cat casa) trebuie sa asiste la o chestiune care ma priveste doar pe mine si pe proprietari..

Ultima oară modificat de lemon_cake pe Mar, 30 Aug 2011 12:50 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 12:47 pm 
Heh, Giorgia... se pare ca e normal...

Pe mine ce m'a deranjat este ca timp de trei luni am avut in fiecare zi oaspeti pentru vizionarea apartamentului... Adica e ok, o luna dar cu trei luni inainte? Asta ti se pare ok? Eu eram cu cartoanele in cap si cu casa cu curu'n sus... si astia sunau si veneau din ora'n ora... Ca sa nu iti mai spun ce misto e cand stramba din nas ca e dezordine... Pai doah, normal ca e... MA MUT. SI NU LA MARMACIE.....

In fine.... ne pregatim de nervi si dixtractie

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 12:49 pm 
AbraMack scrie:
Heh, Giorgia... se pare ca e normal...

Pe mine ce m'a deranjat este ca timp de trei luni am avut in fiecare zi oaspeti pentru vizionarea apartamentului... Adica e ok, o luna dar cu trei luni inainte? Asta ti se pare ok? Eu eram cu cartoanele in cap si cu casa cu curu'n sus... si astia sunau si veneau din ora'n ora... Ca sa nu iti mai spun ce misto e cand stramba din nas ca e dezordine... Pai doah, normal ca e... MA MUT. SI NU LA MARMACIE.....

In fine.... ne pregatim de nervi si dixtractie

Abra, trebuia sa spui "nu". Puteti veni cu vizitatori doar cu o luna inainte. Au abuzat..again.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 12:58 pm 
Neconectat
membru de bază

Cosmin scrie:
GIN scrie:

Mie mi s-a întâmplat asta, de fiecare dată când m-am mutat, pe considerentul că am predat apartamentul înainte de termenul din contract (găsit chiriaş ulterior). Nu am motive să cred că a fost o chestie forţată din partea administratorului.

Asta este si singurul caz cand exista exceptie !

Noii, preiau de fapt contractul de la vechii, nu de la proprietar sau firma.
Cazul Abrei cred ca a fost similar, daca nu, atunci nu aveau "noii" ce cauta in casa in momentul predarii.

Da, daca chiriasii au fost gasiti ulterior ( predarii ma refer ) atunci....cine mai era in casa in afara de voi si proprietar ? Administratorul ?

AbraMack scrie:
Cotzo: PRIVERA se numeste firma cu pricina... trei luni, zici... hm... mama lor de hoti

Pai banii nu-s furati ;) calma te ! :P

p.s deci ai predat apartamentul inainte de termen ? In rest, chiar de a fost la termen, da, din pacate sau fericire, trebuie sa accepti sa fi..."vizitata" :D. Daca-i inainte de termen o faci cu placere, pt ca e in interesul tau, daca e la termen o faci in sictir, dar e interesul proprietarului :). Si da, e posibil chiar cu 4 luni inainte. Al meu apartament are termen de reziliere 4 luni, ceea ce inseamana ca din momentul in care eu depun rezilierea la posta, din acel moment ..."veniti fratilor la mine acasa" :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 12:59 pm 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
bra, trebuia sa spui "nu". Puteti veni cu vizitatori doar cu o luna inainte. Au abuzat..again

Nu lemon, nu au abuzat :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 1:00 pm 
Neconectat
Admin

lemon_cake scrie:
Abra, trebuia sa spui "nu". Puteti veni cu vizitatori doar cu o luna inainte. Au abuzat..again.

Ba au abuzat - fiindca tu stabilesti cateva date de vizita la care sa vina toti buluc, si GATA.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 1:08 pm 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
lemon_cake scrie:

Ba au abuzat - fiindca tu stabilesti cateva date de vizita la care sa vina toti buluc, si GATA.

=)) =)) =))

3. Din momentul rezilierii contractului, proprietarul fie persoana fizica, fie juridica, va incerca sa-si re-inchirieze apartamentul. Aceasta se realizeaza prin publicarea de anunt "inchiriem..." . Informatiile despre chirie, si costuri aferente, NU ESTE OBLIGAT "vechiul" chirias sa le dea, dimpotriva ! Aceste informatii se primesc DOAR de la proprietar. Vechii au obligatia sa asigure posibilitatea vizionarii spatiului ce urmeaza a fi inchiriat. Ora, ziua insa o aleg "vechii".

Uneori exista cazuri cand apartamentul este adica va fi inchiriat in termeni complet diferiti celor in care au inchiriat "vechii" apartamentul. Dar asta-i alta poveste.....de UTIL :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 1:39 pm 
Neconectat
Admin

GIN scrie:
Vechii au obligatia sa asigure posibilitatea vizionarii spatiului ce urmeaza a fi inchiriat. Ora, ziua insa o aleg "vechii".

Pai si nu repeti acum, in bold, exact ce am spus eu?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 1:44 pm 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
lemon_cake scrie:
Abra, trebuia sa spui "nu". Puteti veni cu vizitatori doar cu o luna inainte [-x . Au abuzat..again.

Ba au abuzat :-\ - fiindca tu stabilesti cateva date de vizita la care sa vina toti buluc, si GATA.

unde-i abuzul atunci ? abuzul se referea la luna, nu la zi sau ora.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 2:16 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna ziua tuturor,
cu un pic de intirziere raspund si eu la prima intrebare. Cind a fost pusa intrebarea eu eram in mutare. Experienta mea a fost destul de buna, in sensul ca am avut norocul ca proprietarii au intretinut bine casa. Pe urma eu am zugravit-o (si cine a zugravit a lucrat fara sa murdareasca) si am raschetat parchetul (si aici firma de la parchet nu a murdarit). Deci dupa lucrarile astea trebuia oricum o curatenie generala chiar daca nu arata rau casa. Firma de curatenie nu mi-a placut: pauze de fumat o gramada (doar sint platiti la ora) si multe lucruri pe care mi le-au scris ca au facut de fapt nu le-au facut. Au venit trei persoane o zi, dar aceleasi lucruri le-as fi facut eu singura in 6 ore si eu nu sint deloc priceputa. Cind le-am facut observatia ca anumit lucru pe care au zis ca l-au facut (curatarea tavanului de lemn ) mi-au zis ca l-au facut cu cirpa uscata si ca d'aia cind folosesc cirpa umeda cu solutie de lemn se vede un pic murdar... In sfirsit au facut de mintuiala.
Firma de mutare ca de obicei ca sa-mi lase amintire mi-au stricat un pic din mobila....(dar pe urma am descoperit ca muncitorii erau italieni si a mai trebuit sa adun EU si tigarile aruncate pe jos de muncitori in pauza...)
In rest totul a mers destul de bine.
Am vazut ca ultimele discutii sint despre preluarea/predarea apartamentelor si implicarea agentiilor imobiliare, firmelor de curatenie, dar oricum v-am descris si experienta mea din care NU am iesit cu nervii la pamint.
Concluzia: in cazul meu firma de curatenie nu si-a facut treba cum trebuie si nu e prima data. Nu cred ca sint eu prea exigenta, dar poate ar trebui sa fiu mai severa la inceput cind ma pun de acord cu ce face si CUM FACE (..lemnul facut cu cirpa uscata sau umeda....).
Mult noroc si multa rabdare celor care au intentie sa se mute !
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 3:14 pm 
Ca sa clarific un aspect... La noi buba a fost asa: Trebuia sa anuntam cu trei luni inainte ca vrem sa reziliem contractul. Asta ar fi fost in ultima zi a lunii martie. Scrisoarea am pus-o la posta in ultima zi a lunii martie, la ei ajungand in data de 1 aprilie. Si - va vine sa credeti sau nu - da! asta a fost raspunsul cand le-am zis ca nu putem fi in fiecare zi acasa de la 8-23 (faceam naveta ZH-SH, la restaurant)... Au zis sa fim fericiti ca e asa, daca nu...mai platim o luna chiria, asa suplimentar. Noi am replicat ca o sa o platim dar vom preda apartamentul cand se va termina si luna platita. Oricum, a fost cum au vrut ei.

Insa acum ma intorc la intrebarea care doare: STITI DPDV LEGAL CAT TIMP DUREAZA O RECUPERARE DE CAUTIUNE? E chiar asa, cum vor ei? Adica nu se poate face chiar nimic? Ca...vorba ceasului...tic-tac...

Stiu ca nu sunt bani pierduti Giorgia ("hoti" acolo in propozitie avea sensul de smecheri) dar stii cum e... si eu, la randul meu am facturi de platit, si nu le pot explica furnizorilor ca ...stati ca astia de la PRIVERA au fost plecati in vacanta...

:-@ :-@ ~x( ~x(

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 3:21 pm 
Neconectat
membru de bază

AbraMack scrie:
Ca sa clarific un aspect... La noi buba a fost asa: Trebuia sa anuntam cu trei luni inainte ca vrem sa reziliem contractul. Asta ar fi fost in ultima zi a lunii martie. Scrisoarea am pus-o la posta in ultima zi a lunii martie, la ei ajungand in data de 1 aprilie

Abra, data legala, este cea cand ai pus la posta ! Sper ca ai trimis "recomandat" ( EINSCHREIBEN ) si ca ai pastrat chitanta !!
Este vital in cazuri de rezilieri sa ai "dovada" !! Daca ai, daca ai inca chitanta cu data de 31 martie, daca apartamentul l-ai predat cu semnatura, da-mi in MP nr lor de telefon !

Ce vrei mai mult sfat / ajutor ?????

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 3:37 pm 
Neconectat
membru de bază

offtopic (si-mi cer scuze celor ce se simt deranjati :D )

Motivul pt care ma agit atat in topicul asta, este ca am avut experienta schimbarii a 3 apartamente. Singura !! Adica, barbatii au mutat mobila, dar atat ! M-am lovit cu capul de peretii, dar de fiecare data am fost mai..."desteapta". Intre timp, am preluat informatii si de la alti "patziti" la elvetieni ma refer. Ultima experienta insa, stie ea cine ;), m-a lasat cu ochii in barba si m-a infuriat cumplit !! Nu as fi crezut ca intr-adevar atat firmele cat si persoanele private care au obligatia sa preia un apartament o fac cu un sictir vizibil cand e vorba de....straini !!!

Nu uit, cum in apartamentul ei fiind, taceam, urmarind procesul asa zis din umbra. Dialogul intre chiriasa si trimisa agentiei imobiliare, avea loc in franceza. Aia, incepuse sa insire diverse lipsuri, diverse pagube, pe un ton arogant, de genul: "ce habar ai tu femeie, faci cum iti spun eu !!" Chiriasa, cu bun simt, se jena sa de-a replica, ajungand la un moment dat sa spuna: ok, o sa anunt paguba la asigurare ! Probelema era doar ca...aceea paguba daca ar fi fost anuntata la asigurare nu ar fi fost preluata ( nu mai dau amanuntele de ce ).

In acel moment, n-am mai rabdat si cu riscul de-a fi considerata aroganta...am "preluat" dialogul in germana....pe tonul bine-mi cunoscut la nervi !

Facit: "experta" a lasat garda jos, si-a schimbat tonul si atitudinea, iar la sfarsit a semnat predarea - daca-mi aduc bine aminte- cerandu-si chiar scuze fostei de acum chiriase !!

Pe mine ma irita cand imediat se apeleaza la diverse institutii gen avocati- asigurari- dracu si lacu cand de multe ori problema se poate rezolva direct conditia necesara fiind : sa poti comunica si sa fi in cunostinta de cauza !!

Scuze, daca e prea mult off, stergeti postarea !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 3:47 pm 
Neconectat
Admin

GIN scrie:
pe tonul bine-mi cunoscut la nervi !

GIN scrie:
Scuze, daca e prea mult off, stergeti postarea !

[-x

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 4:01 pm 
Tu, Giorgia... Faza cu predatul a trecut... ce sa le mai fac? Eu vreau doar sa recuperez banii de cautiune si caut o lege cu care sa le scot ochii... Altfel e ca la nebuni: ei contra noi!

Pe de alta parte, nu m-am simtit nicicum atacata la origini... Acritura aia de la firma de imobiliare oricum nu a vorbit cu mine, a vorbit cu al meu... care vorbeste bine germana... Deci, nah, nu s-a pus problema de a nu fi intelesi sau asa...

Eu doar vreau sa inteleg pe ce baza imi tin banii atat de mult! Dupa o luna au zis ca asteapta facturile a ceea ce s-a reparat in apartament. AZI au zis ca solutioneaza intr-o saptamana fiindca NU AU INCA facturile, fiindca... au fost in vacanta... Si noi stam neputinciosi la cheremul lor.

Ce sa le zic? Ce sa le fac? Eu vreau o lege cu care sa le dau in cap, lege pe care nu o gasesc niciunde pe netul asta!
Semnaturile au fost puse pe hartie cum ca toate-s ok, ce naiba dureaza atat.????..
Pana la urma, e vorba de banii nostri, care stau blocati pentru ca... pentru ca asa vor ei, sau?

PS: Au mai zis ca asta este nu avem ce face, suntem debordati de cererea mare din perioada verii... :-@

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 4:23 pm 
Neconectat
membru de bază

AbraMack scrie:
Ce sa le zic? Ce sa le fac? Eu vreau o lege cu care sa le dau in cap, lege pe care nu o gasesc niciunde pe netul asta!
Semnaturile au fost puse pe hartie cum ca toate-s ok, ce naiba dureaza atat.????..
Pana la urma, e vorba de banii nostri, care stau blocati pentru ca... pentru ca asa vor ei, sau?

Abra, eu te iubesc mult pe tine, ddar uneori, am impresia ca romana mea lasa mult de dorit :((
Daca nu suni tu sau cineva care sa le puna sula-n coaste, poti astepta si un an. Legal nu exista termen fix.
Ai aici informatiile de pe net pe care le doreai din cantonul Zürich, sper sa se descurce sotul tau...:P

http://www.mieterverband.ch/fragen/frag ... 252&shbe=1

Das Mietzinsdepot: Auszahlung

Grundsätzlich darf die Bank die Sicherheit nur mit Zustimmung beider Parteien oder gestützt auf einen rechtskräftigen Zahlungsbefehl oder auf ein rechtskräftiges Gerichtsurteil auszahlen.

Rechtlich gesehen darf die Vermieterschaft die Auszahlung des Depots solange verweigern, wie sie Ansprüche gegen die Mieterschaft geltend macht, sei dies aus unbezahlten Mietzinsen, aus Schäden bei Auszug oder noch zu erwartenden Nebenkostenabrechnungen.

Der Zeitpunkt:

Das Gesetz nennt für die Auszahlung der Sicherheit keinen Termin. Es hält lediglich fest, dass die Mieterschaft nach Ablauf eines Jahres seit Beendigung des Mietverhältnis selbständig bei der Bank die Auszahlung verlangen kann. Voraussetzung dafür ist, dass die Vermieterschaft Ihren Anspruch nicht auf dem Rechtsweg geltend gemacht hat.

Diese Regelung ist für die Vermieterschaft sehr grosszügig. Sie kann ohne weitere Begründung die Auszahlung des Depots verweigern. Wer als Mieter dann trotzdem innert nützlicher Frist zu seinem Geld kommen möchte, ist gezwungen, den Rechstweg zu beschreiten und bei der Mieterschlichtungsstelle, bzw. dem Mietamt, das Rechtsbegehren um Auszahlung des Depots einzureichen.

http://www.mieterverband.ch/zh_ihre_fragen.0.html

Si :

http://www.mieterverband.ch/fileadmin/a ... insdepot/m

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]