Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 19 Ian 2020 2:10 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Firmă de curățenie. Sfaturi...sugestii?
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 4:34 pm 
Neconectat
membru de bază

Nu intamplator ti-am zis de chitanta de la posta ! E singura "chestie" cu care ii poti avea la mana, diplomatic, pt a ceda !!
Cu elvetienii, ori faci troc, ori te dai in barci juridice ! Problema e doar: barcile lor sunt in port, ale tale le cauti mai intai pe ape !

Gata, tac, m-am incins destul : ~o)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 9:23 pm 
Giorgia, eu inteleg foarte bine romana ta si precum spuneam mai sus chiar azi dimineata am sunat DIN NOU!
Doar ca raspunsul e invariabil acelasi> deocamdata nu, e pe vine!

Eu pot sa sun si de 10 ori pe zi, nu pot face altceva decat sa ii enervez... si daca legal, nu exista niciun suport atunci - se pare - ca tot ce avem de facut este sa asteptam...

Oricum, merci pentru linkuri...
Da, s-o descurca sotul meu... ma gandesc ca dupa 25 de ani de Elvetia, o intelege ce-i cu textul ala.. plus ca Gogu traduce... acceptabil!

Am sa revin cu amanunte, pentru cei interesati, cand s-o termina sarada... iar celorlalti... va doresc sa nu treceti prin situatii similare!

O seara faina sa aveti si multam pentru raspunsuri!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 31 Aug 2011 9:58 am 
Lasa Abra, ce-i al vostru e pus deoparte! Continua sa-i enervezi, explica-le ca tu ai nevoie de banii astia si nu vezi motivul pt. care nu ti se restituie....
Chiar nu ma asteptam la mizeriile astea din partea "corectilor" elvetieni. Mutatul (nu la marmacie :mrgreen: ) costa... :niak:
Rabdare, se va rezolva.. :ymhug:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 31 Aug 2011 3:59 pm 
Păi răbdare am, că altceva oricum n-am... ce face...

Ai văzut cum scriam și la începutul acestui topic, de ce mi-a fost frică de aia nu am scăpat?!?

Și nici eu nu mă așteptam la așa ceva... în fine, un pic mă așteptam mai ales după istoriile auzite dar nah... ceea ce mă miră cel mai mult e ca nu există un suport legal să le dai cu el în cap.
Adică - vorba Giorgiei - nu mi-aș lua acum avocat și nici nu aș începe procese dar chiar mi se pare un abuz să aștepți 2=3 luni să îti recuperezi banii, proprii și personali, în condițile în care atunci când intri într-un apartament ei NU te așteaptă cu această cauțiune 2=3 luni...

Și ceea ce mi se pare și mai tâmpit este că atunci când le telefonezi să vezi ce și cum... ți se vorbește pe un ton de zici că ești ultimul cerșetor ți că 4-6.000 CHF sunt bani de pită... în fine, poate pentru ei, așa o fi...

Asta e... încă o experiență care ne învață că birocrația este peste tot la fel și nu ține de CH sau RO sau mai știu eu ce colț de lume...

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC [ DST ]