Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 06 Aug 2020 7:46 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Loc de munca in Zurich, chirie in Germania
MesajScris: Mar, 28 Iun 2011 10:30 am 
Neconectat
nou venit

Salut, sunt nou pe acest forum si am o intrebare pentru cei mai vechi:

Am obtinut un loc de munca in Zurich, am 1-2 luni la dispozitie sa imi gasesc chirie.
Uitandu-ma pe site-urile de imobiliare si tot citind despre conditiile grele in care se gaseste ceva de inchiriat + preturile mari, am zis sa ma orientez spre ceva la granita cu Germania (45-50 km distanta de Zurich) unde am gasit la preturi mai mici, chiar la jumatate.
Intrebarea este, se poate face asa ceva?
Ce conditii pun autoritatile germane ca sa poti inchiria ? De ce acte ai nevoie?
E la fel de greu ca in Elvetia sau e mai usor?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Loc de munca in Zurich, chirie in Germania
MesajScris: Mar, 28 Iun 2011 12:09 pm 
Ceau,

Si eu imi caut de lucru, te rog imi spui si mie cum ai procedat?

Eu am tot trimis cv-uri pe diferite seituri, dar nimik deocamdata.
Daca nu te deranjeaza te rog da-mi si mie niste idei.

Multumesc din suflet

carmengabor34@gmail.com

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 28 Iun 2011 1:01 pm 
Neconectat
Admin

Va rog nu va mai lasati adresele de mail in mesajele publice.

Puteti trimite mesaj personal si, in general, experienta fiecaruia poate fi folositoare pentru mai multe persoane, nu doar uneia singure.

Multumesc pentru intelegere.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 28 Iun 2011 6:33 pm 
Neconectat
nou venit

carmeng scrie:
Ceau,

Si eu imi caut de lucru, te rog imi spui si mie cum ai procedat?

Eu am tot trimis cv-uri pe diferite seituri, dar nimik deocamdata.
Daca nu te deranjeaza te rog da-mi si mie niste idei.

Multumesc din suflet

carmengabor34@gmail.com

Salut,
Cu job-ul pot sa zic ca a fost noroc chior... a aparut o oportunitate prin intermediul firmei la care lucrez (o multinationala) nu am cautat deloc chiar... am sustinut interviul a fost ok... si asta a fost, acum astept sa iasa permisul de munca. De dat idei nu stiu ce sa zic, pot sa spun ca sunt un caz fericit....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 9:35 am 
Neconectat
nou venit

Deci, nimeni nu are idee apropo de intrebarea mea?
Nu s-a mai intalnit nimeni cu situatia asta?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 11:34 am 
cosminc scrie:
Deci, nimeni nu are idee apropo de intrebarea mea?
Nu s-a mai intalnit nimeni cu situatia asta?

Ceva asemanator s-a discutat aici: viewtopic.php?f=1&t=1150.
(atat doar ca e vorba de Franta, nu de Germania; nu cred ca diferentele de principiu sunt foarte mari)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 11:48 am 
Neconectat
tânără speranţă

cosminc scrie:
Salut, sunt nou pe acest forum si am o intrebare pentru cei mai vechi:

Am obtinut un loc de munca in Zurich, am 1-2 luni la dispozitie sa imi gasesc chirie.
Uitandu-ma pe site-urile de imobiliare si tot citind despre conditiile grele in care se gaseste ceva de inchiriat + preturile mari, am zis sa ma orientez spre ceva la granita cu Germania (45-50 km distanta de Zurich) unde am gasit la preturi mai mici, chiar la jumatate.
Intrebarea este, se poate face asa ceva?
Ce conditii pun autoritatile germane ca sa poti inchiria ? De ce acte ai nevoie?
E la fel de greu ca in Elvetia sau e mai usor?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

Mi se pare ca te complici mult prea mult si pentru nimic. Tu vrei sa ai domiciliu in germania, permis de munca si sedere in elvetia, sa muncesti in elvetia si sa fii cetatean roman. Va trebui sa clarifici o gramada de detalii cu amandoua statele (elvetia si germania) si pentru ce ???
Sunt o gramada de zone in kantonul zürich la nu mai mult de 40 minute de mers cu trenul pana in gara centrala din zürich unde chiria este la jumate in comparatie cu orasul zürich.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 12:26 pm 
Neconectat
nou venit

Raducu scrie:
Mi se pare ca te complici mult prea mult si pentru nimic. Tu vrei sa ai domiciliu in germania, permis de munca si sedere in elvetia, sa muncesti in elvetia si sa fii cetatean roman. Va trebui sa clarifici o gramada de detalii cu amandoua statele (elvetia si germania) si pentru ce ???
Sunt o gramada de zone in kantonul zürich la nu mai mult de 40 minute de mers cu trenul pana in gara centrala din zürich unde chiria este la jumate in comparatie cu orasul zürich.

Am cautat zone de genul asta (pe http://immo.search.ch/ ) si... chiriile nu sunt atat de mici pe cat spui tu... mai jos de 700 CHF pentru 1 camera de 30mp nu prea este nimic, mai ales sa fie si mobilata...ar fi prea bine. ori la banii astia la granita cu Germania (tot asa, la 40 de minute de mers cu trenul) gaseai chiar 2 camere cu 60+ mp. Daca conditiile de a obtine chirie in Germania sunt atat de dificile... asta e, ma voi concentra sa caut ceva in elvetia pe langa Zurich...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 1:28 pm 
In afara de asta, la taxe te-ai gandit?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 3:01 pm 
Neconectat
nou venit

lemon_cake scrie:

Tocmai, ca vreau sa stiu inainte ce presupune toata chestia asta, cu taxe cu tot.
La ce taxe te referi mai exact?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 3:17 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Probabilitatea sa gasesti pe cineva pe forum care sa poata sa iti clarifice urmatoarele este foarte mica.
-Ce permis de sedere / munca vei primi
-Vei putea locui cu acel permis in germania
-Care sunt taxele pe venit in germania
-etc

Daca tot nu vrei sa imi asculti sfatul, iti sugerez sa te interesezi singur la o primarie / evidenta populatiei si in elvetia si in germania in zona unde ai vrea sa locuiesti.
Presupun ca vorbesti germana sau engleza deci nu vei avea nici o problema. "Sfaturile" de pe forum nu sunt neaparat litera de lege, iar ceea ce intrebi tu nu este ceva simplu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 4:22 pm 
cosminc scrie:
lemon_cake scrie:

Tocmai, ca vreau sa stiu inainte ce presupune toata chestia asta, cu taxe cu tot.

La taxe in general. :)
Subscriu la ceea ce a spus si Raducu, problema nu e atat de simpla, cauta un consultant fiscal. Elvetia are acorduri bilaterale de evitare a dublei impuneri cu "n" tari, asta nu inseamna insa ca fiind "doar" rezident in Germania, atunci automat nu ai nici o obligatie fata de fiscul lor. Sincer, cauta un sfat competent.
Ca fapt divers insa, stiu multi nemti care nu fac schema asta...de ce oare.. :wink:
Trebuie sa ai un motiv serios, serviciul sotiei, familie etc. Altfel, e o complicatie inutila, parerea mea. Bafta oricum.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 30 Iun 2011 4:25 pm 
Neconectat
nou venit

lemon_cake scrie:
cosminc scrie:
lemon_cake scrie:

La taxe in general. :)
Subscriu la ceea ce a spus si Raducu, problema nu e atat de simpla, cauta un consultant fiscal. Elvetia are acorduri bilaterale de evitare a dublei impuneri cu "n" tari, asta nu inseamna insa ca fiind "doar" rezident in Germania, atunci automat nu ai nici o obligatie fata de fiscul lor. Sincer, cauta un sfat competent.
Ca fapt divers insa, stiu multi nemti care nu fac schema asta...de ce oare.. :wink:
Trebuie sa ai un motiv serios, serviciul sotiei, familie etc. Altfel, e o complicatie inutila, parerea mea. Bafta oricum.

Multumesc pentru raspunsuri tuturor, intr-adevar ce vreau eu se pare ca e o complicare inutila... si nemtii au o legislatie destul de incalcita si sunt la fel de "suspiciosi" cand vine vorba de inchiriat ceva, mai ales de catre un roman.
Cred ca o sa raman la stadiul cu chirie undeva la 30-40 de minute de mers cu trenul de Zurich, o garsoniera la 700 CHF.

Totusi, nu am putut sa nu remarc altceva in Germania: cam la aceeasi distanta, am vazut de vanzare garsonierie cu 25.000 - 30.000 EUR de 30-40 mpatrati. Mi se pare un pret ... foarte mic. Banuiesc ca in cazul in care esti proprietar se schimba lucrurile... ar merge facuta schema dorita de mine... dar trebuie sa fii proprietar.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 30 Iun 2011 5:05 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

cosminc scrie:
Totusi, nu am putut sa nu remarc altceva in Germania: cam la aceeasi distanta, am vazut de vanzare garsonierie cu 25.000 - 30.000 EUR de 30-40 mpatrati. Mi se pare un pret ... foarte mic. Banuiesc ca in cazul in care esti proprietar se schimba lucrurile... ar merge facuta schema dorita de mine... dar trebuie sa fii proprietar.

Ar merge, daca permisul de munca&rezidenta elvetian ti-ar da dreptul sa locuiesti în Germania, ceea ce nu este cazul...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 30 Iun 2011 8:24 pm 
cosminc scrie:
Multumesc pentru raspunsuri tuturor, intr-adevar ce vreau eu se pare ca e o complicare inutila... si nemtii au o legislatie destul de incalcita si sunt la fel de "suspiciosi" cand vine vorba de inchiriat ceva, mai ales de catre un roman.Cred ca o sa raman la stadiul cu chirie undeva la 30-40 de minute de mers cu trenul de Zurich, o garsoniera la 700 CHF.

Sa inteleg ca deja stii mai multe despre legislatia germana si ai si contactat proprietarii-agentiile imobiliare din Germania? :)

Bun, multa bafta.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 30 Iun 2011 8:31 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Servus

daca lucrezi in elvetia si locuiesti in germania vei avea permisul "G" (grenzgänger).
In elvetia vei avea de plata:
5,15% AHV
1,10% ALV
1,15% Nichtberufsunfall
0,32% Krankentageldversich.
4,5% Quellensteuer
Astea din salariul brut

Din ce ramine:

PK-Risikoprämie 1,5%
PK aprox 7-8% (pensia coloana II...depinde de firma)

Germania
iti deduce din salariul brut Quellensteuer-ul, pensia (AHV) si asig. sociale (ALV). (cu aprox. nu mai stiu exact)
Din ce ramine iti taxeaza cam dublul cit ti-ar taxa elvetienii.
Trebuie sa ai asigurare medicala si in Elvetia si in Germania (asa era acum vreo 8 ani...daca stai in franta platesti doar in franta, alte reguli). Daca salariul brut depaseste o anumita suma, te poti asigura privat in Germania (este mai ieftin)
Nu stiu daca mai exista si Solidaritätssteuer (reconstructia fostului DDR)

Daca stai in Elvetia economisesti in jur de 1000 de franci (in functie de salariul brut), cauti o locuinta aproape de granita germana si-ti faci cumparaturile la nemti. Ai voie sa treci granita cu produse pina in 300 de franci de persoana (exista limitari la carne si alcool) fara sa fii taxat. In plus iti poti recupera de la nemti taxa adaugata pe produs. Exista un procedeu simplu.

Datele sunt cu aproximatie dar iti poti face o idee.

Bafta

Sorin

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 01 Iul 2011 1:05 pm 
Neconectat
nou venit

lemon_cake scrie:
Sa inteleg ca deja stii mai multe despre legislatia germana si ai si contactat proprietarii-agentiile imobiliare din Germania? :)

Bun, multa bafta.

Da, aproximativ... m-am mai documentat, am mai aflat/citit cate ceva despre legislatia germana, apoi am incercat sa contactez cateva agentii imobiliare germane sa le cer detalii. Le-am trimis mesajul in engleza motivand ca nu stiu foarte bine germana... evident ca nu am primit nici un raspuns. Apoi le-am trimis iar mesajul in germana... si am primit in cele din urma un raspuns... foarte vag... la modul urmator:

"Ich kenne das Aufenthaltsrecht auch nicht.
Ich weiß nicht , wie die Bestimmungen sind,
was für eine Genehmigung Sie für die Schweiz haben und so weiter.
Da müssen Sie sich bei der zuständigen Behörde melden-
"
Adica... pe scurt: habar n-am despre problema dvs! :)
Ori habar nu au... ori nu vor sa se complice cu situatii de genul asta. Ceilalti nu s-au sinchisit pana acum sa raspunda.
Ma gandesc totusi ca daca le spun ca vreau sa cumpar o proprietate, in mod sigur vor raspunde...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 01 Iul 2011 1:07 pm 
Neconectat
nou venit

sorinbun scrie:
Servus

daca lucrezi in elvetia si locuiesti in germania vei avea permisul "G" (grenzgänger).
In elvetia vei avea de plata:
5,15% AHV
1,10% ALV
1,15% Nichtberufsunfall
0,32% Krankentageldversich.
4,5% Quellensteuer
Astea din salariul brut

Din ce ramine:

PK-Risikoprämie 1,5%
PK aprox 7-8% (pensia coloana II...depinde de firma)

Germania
iti deduce din salariul brut Quellensteuer-ul, pensia (AHV) si asig. sociale (ALV). (cu aprox. nu mai stiu exact)
Din ce ramine iti taxeaza cam dublul cit ti-ar taxa elvetienii.
Trebuie sa ai asigurare medicala si in Elvetia si in Germania (asa era acum vreo 8 ani...daca stai in franta platesti doar in franta, alte reguli). Daca salariul brut depaseste o anumita suma, te poti asigura privat in Germania (este mai ieftin)
Nu stiu daca mai exista si Solidaritätssteuer (reconstructia fostului DDR)

Daca stai in Elvetia economisesti in jur de 1000 de franci (in functie de salariul brut), cauti o locuinta aproape de granita germana si-ti faci cumparaturile la nemti. Ai voie sa treci granita cu produse pina in 300 de franci de persoana (exista limitari la carne si alcool) fara sa fii taxat. In plus iti poti recupera de la nemti taxa adaugata pe produs. Exista un procedeu simplu.

Datele sunt cu aproximatie dar iti poti face o idee.

Bafta

Sorin

Multumesc mult Sorin,
Asta cautam!

Intr-adevar nu prea e "afacere" sa stai in Germania... probabil ca daca era erau foarte multi care faceau chestia asta... e si normal intr-un fel.

Asta o sa fac pana la urma, o sa imi caut ceva aproape de granita cu Germania, la 700-800 CHF si gata. Fara alte batai de cap.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 01 Iul 2011 6:18 pm 
Neconectat
tânără speranţă

mda, cam fac multi chesti asta, stau in germania si lucreaza in elvetia...insa sunt inscrisi fictiv in elvetia...cam complicat, intrii in colimatorul nemtilor si nu te pui cu sistemul lor pentru citeva sute amarite de euro...

ideea este buna, la 7-800 de franci gasesti o garsoniera ok, curentul, apa, caldura, sunt mai ieftine in elvetia...faptul ca faci naveta nu poti sa deduci din taxa deocamdata (doar cu dreptul de sedere tip "C" care il obtii dupa 5 ani) si taxa este alta dupa obtinerea "C"-ului...dar pina atunci mai este...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Dec 2011 11:32 am 
Neconectat
nou venit

'Redeschid' subiectul de fata, deoarece nu mi-am pierdut interesul pentru varianta asta.
Sunt din August in Elvetia, mi-am gasit dupa vreo 3 luni un apartament de 2.5 camere, 60 mpatrati in Neuenhof, cantonul Argau chiar langa Zurich, in partea de Vest, dupa Killwangen-Spreitenbach. Dau pe chirie 1200 CHF + 100 CHF parcare la subsol, ceea ce zic eu ca este un pret foarte bun, apartamentul este situat la 5 minute de toate utilitatile posibile - primarie, gara, banca, supermarket, posta, etc, este utilat modern, arata f.bine. Ceva similar in Zurich gasesti pe la 1600-1800 CHF. Fac pana la servici 15-18 minute cu masina (19 km) si vreo 40 de minute cu tren + autobuz/tramvai ( abonament pe ...5 zone inter-regional 194 CHF !!! ).
Sunt la 20-25 de km de Germania, respectiv de Tiengen din Waldshut-Tiengen.

Apropo de dubla taxare si in Germania si in Elvetia, este posibil sa fie mai avantajoasa chiar si o astfel de varianta, si anume:

- cu toate ca am contract de munca pe perioada nedeterminata am primit permis L pe motiv ca s-au 'terminat' B-urile, respectiv s-a depasit cota;
- o chirie in Germania pentru un apartament similar este in jur de 350-400 euro!
- daca muncesti in Elvetia si stai in Germania vei avea permis G; m-am interesat si pentru permisul G nu este cota! (nici pentru romani si bulgari!), iar daca ai contract de munca pe perioada nedeterminata ti-l dau pe 5 ani!

O sa ma interesez indeaproape apropo de cele de mai sus si revin cu detalii.
O sa ma duc sa vorbesc la primarie/migrationsamt, sau ce au ei in Germania, sa vedem si ei ce imi spun.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]