Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 14 Aug 2020 3:55 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Am nevoie de un sfat
MesajScris: Mar, 28 Iun 2011 6:20 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare la toata lumea!
Sper sa obtin un sfat de la cei in cunostinta de cauza.
As putea avea probleme cu legea daca o companie din Europa transfera in contul meu bancar o suma foarte mare de bani, care este transferata dupa aia in contul altei companii?
Multumesc anticipat.

P.S. Nu stiu care este domeniul de activitate al companiilor

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Am nevoie de un sfat
MesajScris: Mar, 28 Iun 2011 7:50 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Cred ca va fi greu sa iti evalueze cineva acest risc. Depinde si de suma de bani, cateva zeci de mii nu sunt acelasi lucru cu cateva zeci de milioane de ex. Depinde si daca vreuna din firme este anchetata dupaia si se apuca careva sa vada ce tranzactii bancare au facut. Eu nu pricep de ce te-ai incurca cu asa ceva.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 28 Iun 2011 9:47 pm 
Neconectat
Admin

Raducu scrie:
Eu nu pricep de ce te-ai incurca cu asa ceva.

Sa fi inceput cu un email de la doamna aia al carei sot a fost guvernatorul bancii nationale nigeriene?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 28 Iun 2011 10:34 pm 
...Nush de ce chestia asta miroase a "fishing". :hehe:

Cred ca toti am primit in timp diverse scrisori care ne anuntau mosteniri neasteptate, sau solicitari de ajutor pentru intrarea in posesia unei mosteniri (contra unei percentuale importante -de ordinul sutelor de mii de dolari sau de euro).

Acu' baietii au "cosmetizat" nitel "imaginea". Se ascund in spatele unor companii "fara de pata si fara de prihana".
...Poate ma insel, insa eu nu as lua in considerare o astfel de propunere. (TZEAPAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!! :ar! :ar! :ar! )

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 12:02 am 
Neconectat
nou venit

Citat:

pentru bani evident :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 12:11 am 
Neconectat
nou venit

Multumesc mult pentru raspunsuri, totusi ca sa fiu mai clara despre ce este vorba, voi posta o parte din mesajul primit de la respectiva companie:

“ Compania X, activeaza pe piaţa de valori din Rusia de x ani. Are birouri în mai multe oraşe din Rusia şi ţările CSI.
Campania noastră din 20xx, a avut un salt mare pe piaţa bursieră europeană.
Suntem subscriptori în multe companii publice, în Rusia şi CSI şi acest lucru produce cele mai profitabile oferte cu partenerii europeni cu privire la vânzarea de titluri de valoare.
Un procent mare din clientii nostri sunt diferite firme din Europa, problema noastra constă în faptul că clienţii europeni, pentru a achiziţiona de la noi titluri de valoare, trebuie să facă un transfer de bani de pe contul lor bancar curent în contul nostru bancar din Sant-Petersburg.
Deoarece ele sunt persoane juridice, toate plăţile sunt efectuate din contul firmei, şi nu altfel. Şi clienţii sunt de acord cu acest fapt, ei preferand utilizarea transferului bancar şi sunt adesea reticenţi să utilizeze alte sisteme de plată.
Dar acum există un alt aspect, la acest tip de transfer se impun mari taxe fiscale.
Şi în acest stadiu, juristii nostri au venit cu acesta solutie: Suntem în căutarea catorva persoane fizice care să coopereze cu noi, deschizandu-si un cont bancar în tara X.

Colaborand cu persoane fizice, nu vom reduce doar taxele fiscale mari din Rusia, dar nici macar nu le vom declara autorităţilor fiscale din Federaţia rusă, iar în registru vom trece doar tranzacţia din cadrul Federaţiei Ruse si tarilor CSI.

Ma repet, colaborand în acest fel, noi nu plătim impozite pe tranzacţiile clienţilor europeni, deoarece vom primi fonduri de la persoane fizice, ceea ce înseamnă ca nu pierdem:
PIT - 13%
TVA - 18%
Unified sociale impozit 26%

Din acest motiv ne este convenabila o astfel de cooperare

Totul este absolut legal.”

Nu sunt naiva si stiu ca cu banii care vin usor, de obicei ceva nu e in regula. Primesc si eu cel putin saptamanal mesaje cu mosteniri etc pe care evident nici nu le bag in seama. Totusi , chiar daca sunt sceptica, sa va spun de ce am ezitat la aceasta propunere inainte de a o ignora:
1. Eu am fost cea care a abordat persoana in cauza (nu a fost spam primit prin mail, ci un anunt precum ca se cauta cateva persoane, la care eu, neavand ce face, am raspuns sa vad despre ce-i vorba)
2. Suma pe care mi-o ofera ca recompensa e in limita normalului (adica nu mi se promite zeci de mii de euro pt acest serviciu)
3. Nu trebuie sa platesc nici un ban in toata afacerea asta
4. Stiu ca multe firme intr-adevar recurg la diferite trucuri pentru a scapa de taxe si impozite (chiar firma la care lucram in Romania, colabora cu angajatii sai ca cu persoane fizice autorizate pentru a nu plati impozit pe salarii si am mai intalnit si alte cazuri)

Acuma, ceea ce ma intereseaza pe mine este, in cazul in care e ceva ilegal la mijloc, respectivele firme sunt anchetate etc. as putea fi acuzata si eu de ceva ilegal? Sau eu, ca persoana fizica, primind (transferand) o astfel de suma, nu sunt obligata sa platesc vre-un impozit? Sau, eventual, ce alte probleme cu legea as putea avea daca m-as implica in afacerea asta?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 6:33 am 
Daca suma de bani e mare, va trezi suspiciuni. Banuiesc ca stii ca trebuie sa iti declari conturile si eventualele venituri obtinute in alte tari, cum vei justifica tranzactiile astea?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 7:08 am 
Angelica scrie:

Acuma, ceea ce ma intereseaza pe mine este, in cazul in care e ceva ilegal la mijloc, respectivele firme sunt anchetate etc. as putea fi acuzata si eu de ceva ilegal?

"Gaselnita" juridica se numeste evaziune fiscala iar "baietii" sunt in cautarea unui "om de paie" intr-un "paradis fiscal"(adica acolo unde se garanteaza secretul bancar). Evaziunea se efectueaza vis-a-vis de statul rus si vis-a vis de statul in care se afla firma clientului european.

Daca ai putea fi acuzata de ceva ilegal in cazul unei anchete? "Complicitate la evaziune fiscala, frauda fiscala, fals, uz de fals", bo..., in tarile respective.

Cat despre CH, subscriu la
lemon_cake scrie:
Banuiesc ca stii ca trebuie sa iti declari conturile si eventualele venituri obtinute in alte tari, cum vei justifica tranzactiile astea?

Angelica scrie:
“Totul este absolut legal.”

:-j :-j :-j
:-??

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 7:40 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu nu m-as baga in asa ceva, pentru ca nu ma convinge. Dar daca tii mortis sa afli ce si cum, adreseaza-te unui consilier juridic sau financiar. Bafta si multi bani!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 8:00 am 
Angelica,
Daca ar fi legal, bancile ar fi primele care ar face operatiunea asta.
Dupa cum spunea si Luminita, au nevoie de un om de paie care sa le acorde (ilegal) posibilitatea de a folosi sistemul bancar elvetian, drept pe care, nerezidenti fiind, nu il au.
Pe langa evaziune fiscala, spalare de bani e al doilea lucru.
Recent, am vazut la o televiziune germana un caz asemanator, baietii de bine furau bani cu cardurile, printr-un fals magazin electronic si ii transferau in contul unui neamt "nestiutor". Guess what, nu tine figura sa spui ca "n-ai stiut", tipul e anchetat acum.
In concluzie, faci cum vrei. Bafta.. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 9:24 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Angelica scrie:
Deoarece ele sunt persoane juridice, toate plăţile sunt efectuate din contul firmei, şi nu altfel. Şi clienţii sunt de acord cu acest fapt, ei preferand utilizarea transferului bancar şi sunt adesea reticenţi să utilizeze alte sisteme de plată.
Dar acum există un alt aspect, la acest tip de transfer se impun mari taxe fiscale.
Şi în acest stadiu, juristii nostri au venit cu acesta solutie: Suntem în căutarea catorva persoane fizice care să coopereze cu noi, deschizandu-si un cont bancar în tara X.

Bullshit. Nu e nici o taxa fiscala pe transfer de bani în contul brokerilor. Acolo e vorba de cu totul altceva... mult mai necurat decât ce bullshiteaza ei acolo.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 9:27 am 
Neconectat
tânără speranţă

Angelica scrie:
Citat:

pentru bani evident :)

Daca tu crezi ca iti pica bani din cer, da-i bataie. Vei fi una din multele persoane care va avea o surpriza.
Daca ai vrea sa fie ceva legal, ar trebui sa ai si un contract cu acea firma de exemplu. Pentru ca altfel poti sa pastrezi toti banii care ti-i trimit in cont si ciao. Sunt atat de multe chestii in neregula cu ceea ce ti-au scris ei incat prea pare acelasi lucru cu tipa din africa, care vrea sa transfere milioanele lu taica-so care a murit.

Zici ca nu te-au spamat, dar a pune un anunt e acelasi lucru.

Bafta la imbogatiri peste noapte.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 11:55 am 
...Angelica, la topicul pe care l-ai deschis ("Am nevoie de un sfat") cred ca sfatul "transpare" cam din toate raspunsurile : "Ai grija ca nu-i cusher".

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 2:27 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Angelica scrie:
Salutare la toata lumea!
Sper sa obtin un sfat de la cei in cunostinta de cauza.
As putea avea probleme cu legea daca o companie din Europa transfera in contul meu bancar o suma foarte mare de bani, care este transferata dupa aia in contul altei companii?
Multumesc anticipat.

P.S. Nu stiu care este domeniul de activitate al companiilor

Varianta rea: Ti s-a mai zis, s-ar putea sa fie spalare de bani. Tu nu stii care este domeniul de activitate? Daca se ocupa de trafic de arme, de droguri sau de oameni?!? Iti dai seama in ce te bagi?

Varianta buna: Daca tot vrei sa risti, du-te intai cu numele firmele la un consultant financiar competent care sa-i verifice, asigura-te printr-un contract ca primesti acel procent si apoi fa treaba, daca esti convinsa.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 3:26 pm 
Neconectat
nou venit

Angelica scrie:
“Totul este absolut legal.”

:-j :-j :-j
:-??[/quote]

:D :D :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 3:33 pm 
Neconectat
nou venit

lemon_cake scrie:
Angelica,
Daca ar fi legal

Legal mi-am dat seama de la bun inceput ca nu e, intrebarea era cum si daca as fi eu afectata de implicarea in aceasta afacere

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 3:35 pm 
Neconectat
nou venit

Shorrick scrie:
Nu e nici o taxa fiscala pe transfer de bani în contul brokerilor.

Uite de asta nu stiam, inseamna ca tot am invatat ceva nou ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 3:39 pm 
Neconectat
nou venit

Raducu scrie:
Zici ca nu te-au spamat, dar a pune un anunt e acelasi lucru.

Ma refeream la faptul ca nu mi-au trimis spamuri pe mail, cum se intampla de obicei sa primesc.

Raducu scrie:
Bafta la imbogatiri peste noapte.

Ce fel de imbogatiri? Am putea vorbi mai degraba de niste bani in plus de cheltuiala (asta in cazul in care, intr-adevar nu m-as decide sa-mi pastrez banii firmei in cont $-) :D )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 3:42 pm 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
...Angelica, la topicul pe care l-ai deschis ("Am nevoie de un sfat")

De fapt topicul ar fi trebuit sa-l intitulez mai degraba “am nevoie de cateva pareri” :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 3:53 pm 
Neconectat
nou venit

LeDix scrie:
Daca tot vrei sa risti

Nu, nu vreau sa risc :). Nu se merita sa-mi risc viitorul si buna reputatie pentru o suma care pana la urma nici macar nu este atat de mare. Prefer sa castig la loterie (nu ca as juca, dar daca tot era vorba de imbogatiri peste noapte :ymdaydream: $-) ). De fapt, i-am scris tipului c-as fi interesata mai mult din curiozitate ca sa-mi trimita mai multe detalii si am deschis topicul ca sa aflu mai multe pareri de la cei mai in cunostinta de cauza ca mine.

Multumesc inca o data pentru raspunsurile primite. ^:)^

P.S. As mai avea o intrebare: Ce ar putea face, in mod legal, respectiva firma daca as refuza sa virez banii mai departe, presupunand ca nu am semnat nici un contract cu vreo una dintre firmele respective? Nu ca m-as apuca sa fac asa ceva (n-am nevoie de mafia ruseasca pe urmele mele), dar din simpla curiozitate :).

O:-) :ympeace:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 4:29 pm 
Angelica scrie:

P.S. As mai avea o intrebare: Ce ar putea face, in mod legal, respectiva firma daca as refuza sa virez banii mai departe, presupunand ca nu am semnat nici un contract cu vreo una dintre firmele respective? Nu ca m-as apuca sa fac asa ceva (n-am nevoie de mafia ruseasca pe urmele mele), dar din simpla curiozitate :).

O:-) :ympeace:

Cred ca ai raspuns singura la intrebarea asta...Era o vorba, daca te bagi in cocina, te mananca porcii.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 5:10 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Angelica scrie:
Shorrick scrie:

Ca sa nu mai spunem ca la orice fel de tranzactii transfrontaliere fie ele pe persoane fizice sau juridice oricum nu se percepe TVA... care TVA oricum nu e de 18 la suta in Rusia :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 5:32 pm 
Angelica scrie:
lemon_cake scrie:
Angelica,
Daca ar fi legal

Legal mi-am dat seama de la bun inceput ca nu e, intrebarea era cum si daca as fi eu afectata de implicarea in aceasta afacere

Mie mi s-a parut ca aveai ceva dubii pe la inceput. :wink:
Citat:
Acuma, ceea ce ma intereseaza pe mine este, in cazul in care e ceva ilegal la mijloc, respectivele firme sunt anchetate etc. as putea fi acuzata si eu de ceva ilegal? Sau eu, ca persoana fizica, primind (transferand) o astfel de suma, nu sunt obligata sa platesc vre-un impozit? Sau, eventual, ce alte probleme cu legea as putea avea daca m-as implica in afacerea asta?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 5:33 pm 
Shorrick scrie:
Angelica scrie:
Shorrick scrie:

Ca sa nu mai spunem ca la orice fel de tranzactii transfrontaliere fie ele pe persoane fizice sau juridice oricum nu se percepe TVA... care TVA oricum nu e de 18 la suta in Rusia :)

Ca sa nu mai spunem ca, cu un minim efort, cifrele astea puteau fi verificate inca de la inceput. :wink:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Iun 2011 6:21 pm 
Neconectat
membru de bază

Angelica scrie:
lemon_cake scrie:
Angelica,
Daca ar fi legal

:!: :!: :!:

Angelica scrie:
Ce fel de imbogatiri? Am putea vorbi mai degraba de niste bani in plus de cheltuiala (asta in cazul in care, intr-adevar nu m-as decide sa-mi pastrez banii firmei in cont )

Angelica scrie:
P.S. As mai avea o intrebare: Ce ar putea face, in mod legal, respectiva firma daca as refuza sa virez banii mai departe, presupunand ca nu am semnat nici un contract cu vreo una dintre firmele respective? Nu ca m-as apuca sa fac asa ceva (n-am nevoie de mafia ruseasca pe urmele mele), dar din simpla curiozitate
[/quote]

Angelica aceasta "simpla curiozitate" ce ar fi sa ti-o multumesti pe alte forumuri ??
Scuze, nu am nimic cu tine personal, doar cu topicul deschis !! Casa-romanilor nu este site-ul unde sa primesti sfaturi cum poti fenta pe unii sau altii ! Chiar daca n-o faci tu direct, esti implicata si nu stiu de ce am senzatia din ce scrii ca stii foarte bine ce faci !!

Se inchid topicuri pt nimic si...cele de genul se lasa. Incepe sa devina interesant. :-? :-?

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]